Gss Tescil Prim Borcu Sorgulama


GSS TESCİL VE PRİM BORCU SORGULAMA ÖĞRENME : Genel Sağlık Sigortası 5510 Sayılı yasada  2006 yılında ele alınmış ve bu uygulama hayatımıza birinci ayın biri 2012 yılından itibaren tamamen girmiştir. Türk vatandaşı olan ve bu ilkede yaşayan tüm vatandaşlar ayrım gözetilmeksizin GSS KAPSAMINA alınmıştır. Herhangi bir kurum ya da kuruluşa başvurun ya da başvurmayın birazdan sizlere belirteleceğimiz hallerden dolayı sizinde gss prim borcunuz olabilir. Bunun nasıl sorgulanıp öğrenileceğini ve nasıl ödeneceğini sizlere yazımızda anlatacağız. Bu arada 2016 yılında GSS PRİM BORCU AFFI gelmişti. Zaten yararlananlar yararlandı ve borçlarının faizleri affedildi. Şu anda gss primleri ile alakalı bir af ya da eski borçların silinmesi söz konusu değildir.

GSS PRİM BORCU VE GSS KİMLERİ KAPSIYOR :  Bir kere okumayan ve 18 yaşını geçmiş erkek çocukları otomatik olarak bu kapsama alınıyorlar. Kız çocukları için ise bir özellik var onu söylemem gerekiyor 01 10 2008 tarihinden önce anne yada babanın 120 gün sigortalarının bulunması halinde kız çocukları evlenene kadar gss primi yaptırmak ve yatırmak zorunda değildirler.

EVLENMEYEN KIZ ÇOCUKLARININ ANA BABASI YOKSA YADA SİGORTASI YOKSA : Yukarıda belirttiğimiz tarihten önce eğer sizin anne yada babanızın sigortalı işe girişi yok sa, girişi var ve 120 günden daha az bir sigortalılıkları mevcut ise malesef sizin Kaymakamlık binalarına giderek gelir testi yaptırmak gibi bir zorunluğunuz var. Sizin de adınıza Gss Prim Borcu çıkacaktır. Bunun için gelir testini dediğimiz gib iyaptırıp borçlarınızı bir an önce ödemeniz gerekmektedir. Ben sağlıktan faydalanmıyorum hastaneye gitmedim yinede çıkar mı ? Yazının en başında belirttiğimiz gibi Türk Vatandaşlarının tamamını kapsar, ister hastaneye gidin isterseniz hiç gitmemiş olun yinede sizlere borç çıkacaktır.

E DEVLET ŞİFRESİ İLE GSS PRİM BORCU SORGULAMASI YAPIN : Sizler PTT Müdürlüklerine giderek e devlet şifresi almak istediğinizi belirtiyorsunuz. Daha sonra bu şifreleriniz ile birlikte turkiye.gov.tr sitesine girerek sorgulama işleminizi yapabiliyorsunuz. TC İLE GSS BORCU SORGULAMAK MÜMKMÜN MÜ ? Tabiki hayır sizler tc bilgilerinizi girerek malesef gss prim borçlarınızı sorgulayamazsınız. Bunu yaptığını idda eden hiç bir siteye kesinlikle güvenmeyin başınız ağrımasın.

Bunun haricinde sayfaya direkt olarak girmek isteyen kişiler Gss Tescil Prim Borcu Sorgulama  işlemini gerçekleştirmek için turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu adresini tarayıcılarına buradan kopyalayıp yapıştırarak ta gidebilir ve borçlarını ödeyebilirler. Gss prim borçlarınızın ardını mutlaka arayın daha sonra faizli olarak sizden bu paralar devlet tarafından istenilecek ve size ödettirilecektir.

KREDİ KARTI İLE GSS PRİM ÖDEMESİ İşlemleri de EDEVLET sistemi üzerinden yapılabiliyor. Bunun için e devlet şifresiyle giriş yaptığınız bölümden ssk prim ödeme sayfasından yararlanarak kredi kartınızdan ödeyebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgileri Kaymakamlık binalarından ya da sgk binalarına giderek alabilirsiniz.

22 Nisan 2019

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

KimdirTcİle.Com