İşverenim sigortamı yatırıyor mu ? Sigortam yatıyor mu ödeniyor mu ?


Selamlar tcile kullanıcıları, bu yazımdan sizlere sigorta primlerinizin hizmet primi gün sayılarınızın nasıl öğrenileceğini anlatacağım. Hizmet prim gün sayısını öğrendiğinizde otomatik olarak aylık bazda kaç gün ve kaç para üzerinden sigortalı gösterildiğinizi, sigortam yatıyor mu yatmıyor mu görebileceksiniz. Bunun için tabiki ücretsiz bir sistem var mı yok mu onu soruyorsunuzdur ? Malesef arkadaşlarım bunun için ücretsiz bir sistem veya sorgulayabileceğiniz devlet kapısı sistemi malesef bulunmamaktadır. Daha önceden ücretsiz olarak egsm üzerinden yapılabilen hizmet dökümü sorgulamaları malesef, sistemde güncelleme gerekçesi ile askıya alındı. En azından yapılan açıklamada böyle deniyor. Muhtemelen bütün Türk Vatandaşları'nın e devlete giriş yapmaları isteniyor. 

Sigortalarınızın ödenip ödenmediğini şu anda bir şekilde öğrenebiliyorsunuz. Bunun için devlet kapısına giriş yapmanız gerekmekte. Eğer daha önceden bir e devlet şifresi almış ve unutmuşsanız şifrelerinizi dakikalar içinde sıfırlayabileceksiniz. Bunun için sisteme kayıt olduğunuz mail adresini, tc kimliğinizi, bir yakınınızın tc kimliğini bilmeniz gerekiyor. Evet ben devlet şifremi unuttum diyorsanız BURAYI tıklayarak ilgili konumuza gidebilir ve şifrelerinizi sıfırlayabilirsiniz. Şifreleriniz var ise aşağıdan resim olarak ekleyerek sizlere anlatım yapıyorum. 

Öncelikle E-DEVLETE GİRİŞ yapıyorsunuz. Bu sisteme girdikten sonra aşağıdaki resimde görüldüğü üzere arama bölümünden " 4a hizmet dökümü " yazıyorsunuz ve sisteme giriş yaptığınızda hemen resimden görünen 4 a hizmet dökümü bölümüne tıklıyorsunuz.

Sizlere bahsettiğim bölüm hemen ikinci linkte yer alan SOSYAL GÜVENLİK KURUMU / 4A HİZMET DÖKÜMÜ linkidir arkadaşlarım. Bu linke girdiğinizde son yatırılan sigorta bilgilerinizin tamamı gösterilecektir, ki onuda birazdan ekleyeceğim.

Aşağıda yer alan resme baktığınızda tüm bilgilerinizi görebilirsiniz. Ben kendi şifremle giriş yaptım. Kendi sigortamı kendim yatırıyorum. İşverenin numarası ve kaç para üzerinden kaç gün süreyle sigortalı gösterildiğimin bilgileri de yer almakta.

Kendime ait kişisel ve özel bilgileri tc kimlik ve ssk numaralarını gizledim. Resimden görüldüğü gibi sigorta kodu, sigorta statüsü sicil numarası isim işyeri numaraları vs vs yazıyor. Resimde en üstte bulunan sağdaki bölümden dilerseniz bu gördüğünüz yeri bilgisayarınıza yazdırabilir ve çıktı alabilirsiniz. İkide bir e devlet sistemine giriş yapmak zorunda değilsiniz. Burada özellikle en altta kırmızı işaretli olarak çizdiğim bölümde en son sigortamın asgari ücret üzerinden yatırıldığını ve 2015/09. aya ait olduğunu görüyorum.Dipnot olarak size şunu da söylemem gerekiyor. Muhasebesel anlamda işlemler geriden takip eder,  ben bu konuyu 16.11.2015 tarihinde açıyorum ve gördüğünüz gibi 9. ayın sigorta durumu görünüyor. Eğer ayın 23 den sonra olsa idi sorgulamam 2015/10. aya ait bilgiler gelecekti. 

İşverenim sigortamı yatırıyor ve bilgileri nasıl sorgulayabileceğinizi anlattım sizlere. Sorun ya da düşüncelerinizi, yorumlarınızı konumun altından Facebook yorumu kullanarak iletebilirsiniz. Lütfen sayfamızı beğenerek tavsiye ediniz. 

TCİLE.COM

 

22 Nisan 2019

Etiketler:, , , , , , ,

One Response “İşverenim sigortamı yatırıyor mu ? Sigortam yatıyor mu ödeniyor mu ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

KimdirTcİle.Com