Vergi Borcu Sorgulama


E haciz sorgulama ekranı ile sizler vergi borçlarınızın neler olduğunu şifresiz ve ücretsiz olarak öğrenebiliyorsunuz. Şimdi sizlere detaylı olarak ve resimde ekleyerek neler yapmanız gerektiği hususunda yararlı bilgiler sunacağız. Zaman içerisinde, vergi mükellefiyetiniz olmuş, daha sonra işyerini kapatmış olabilirsiniz. Bildiğiniz bir borcunuz da olmayabilir. Hatta paranızı kendiniz de ödemiş olabilirsiniz. Fakat, bu sizin borcunuzun olmadığını malesef göstermiyor değerli vatandaşlar. Dönem içerisinde işyerinizi kapatmış olsanlız bile birazdan sizlere anlatacağımız yöntem ile vergi borçlarınızı sorgulamanız gerekmektedir. Zira bu borçlar sadece vergi dairesini değil, aşağıda yer alan hususları da kapsamaktadır. E devlet ile haciz sorgulama işlemi yapamazsınız. Bunu aşağıdaki yöntemle şifresiz olarak sadece kimlik bilgilerinizle yerine getirmeniz gerekiyor.

1- MTV Motorlu taşıtlar verginizden dolayı adınıza borç çıkmış ve hatta haciz işlemi başlatılmış olabilir,

2- Kira gelir vergisini ödememiş olabilirsiniz ( işverenken kiraladığınız yerlerin stopaj vergisini ya da gayrimenkulünüzü GMSİ İradı olarak bildirmemiş hacze girmiş olabilirsiniz )

3- Trafik kurallarına uymadığınızdan dolayı adınıza borçlar çıkmış ve bunlar da haciz işlemi olarak hesaba yansımış olabilir

4- Maliye borçlarınız vardır onlarda hacze girmiş olabilir. 

En azından 6 ayda bir olarak vergi borcu ve hacizlerinizi sorgulamanız da yarar bulunmaktadır. Çünkü gerek adres değişikliği gerekse başka sebeplerden dolayı tebligat size ulaşmamış olabilir. Böyle bir durumda kesinlikle haciz sorgulama işlemlerini yapmanız gerekiyor.

2008 yılın7da hayata geçirilmiş olan kanunla birlikte, borçlu olan kişilere tebligat gönderildiği halde ( adreste bulunamazsanız önce muhtara gelir evrak, muhtara da ulaşılmaz ise yada size bir şekilde ulaşılmaz ise gazteye ilan edilerek, tebligatı almış olmanız sağlanıyor bilginiz olsun ) borçlarını ödemeyenler için yürütülen yasal süreçte, buna karşılık ödeme yapılmaz ise haciz uygulamasına gidilmektedir.

ADIMA BULUNAN HACİZLERİ NASIL ÖĞRENİRİM ?

Öncelikle E devletten bu işylemi şimdilik yapamıyorsunuz. Belki de GİB üzerinden yapılan bu işlem daha sonra e devlet kapsamına alınabilir. Öncelikle arama motoruna GİB HACİZ SORGULAMA yazıyorsunuz ve Gelirler Genel Müdürlüğü sitesine giriş yapıyorsunuz.

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere kimlik bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak giriyorsunuz. Üst alana Tc kimlik bilgilerinizi girerek nüfüz cüzdanınızda yer alan seri numarasını örneğin S11 hemen karşısına da kimliğinizde yer alan numarayı yani nüfüs cüzdanının seri numarasını giriyorsunuz. 

Aile bireylerinden eş – ana -baba bir tanesine ait tc girmek zorundasınız. Bilmiyor iseniz o alana birşey girmeyerek Annenizin kızlık soyadı yazan yeri işaretleyerek ilk ve ikinci harfini giriyorsunuz annenizin kızlık soyadının daha sonra Güvenlik kodunu da yazarak sorgulama yapıyorsunuz. İşlem bi on on beş saniye kadar sürüyor daha sonra aşağıdaki resimdeki gibi adınıza çıkan borçların tamamı görünüyor. Bu konuyu açarken kendi kişisel bilgilerim ile yaptığım sorgulamada benimde unuttuğum bir borcum göründü. Miktarı düşük ama işte mide bulandırıyor. Hemen yatırmak gerekiyor.

Bu resimde çıktı olarak benim borcumun olduğu görünüyor. Oysa mükellefiyetimi terk etmiş ve tüm paralarımı yatırmıştım. Tabiki burada mtv borcu ve yukarıda sizlere bahsettiğim diğer borçlarda çıkabilirdi. E Haciz Sorgulama GİB ile ilgili başka sorunlar yaşıyorsanız lütfen konumuzun altından yorumlarınız ile bizlere ulaşınız. Sizler için araştırarak gerekli en net ve doğru bilgiyi özgün yorumlarımız ile anlatmaya gayret göstereceğiz.

TCİLE.COM / ÖZEL

 

 

 

22 Nisan 2019

Etiketler:, , , ,

One Response “Vergi Borcu Sorgulama”

  1. cengiz
    31 Ekim 2016, 18:47

    borcum nekadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

KimdirTcİle.Com